Сос терияки - приложение. Как да използвам и къде се побира?

Сос терияки - приложение. Как да използвам и къде се побира?

Сос терияки - приложение. Как да използвам и къде се побира?
Сос терияки - приложение. Как да използвам и къде се побира?

Сос терияки е соев сос със захар и оризово вино. Сладостта (и по-плътната текстура) обаче позволява да се използва за създаване на уникален вкус на пържене. Пиле, ребра или дори юфка, приготвени в сос терияки, стават ароматни и сочни, тъй като захарта помага за замразяването.

Кой е изобретил соса терияки - кратка история. За какво подхожда - препоръки за употреба, както и съвети за избор на най-добрия готов сос. Как да използваме правилно маринованите терияки? Добре ли е този сос със заквасена сметана, сметана и мед?

// Терияки сос - история

Терияки (японски 照 り 焼 き) е традиционен японски начин за пържене на храна, използвайки едноименния сос. Буквално думата се превежда като „лъскава и пържена“. Това отразява процеса на приготвяне на храна в сос терияки, при което ястието първо се маринова и след това се пържи преди глазирането.

Смята се, че сосът е известен в Япония от 17-ти век - и с нарастващата популярност на японската кухня той става популярен в цял свят. Вкусът на соса терияки е сладко-солен и медено-карамелен, цветът е тъмнокафяв. Имайте предвид, че един от компонентите на състава е естествен подобрител на вкуса, мононатриев глутамат.

В японската кухня сос терияки се добавя по време на пържене на различни видове риби (предимно скумрия, риба тон и сьомга), пържене на юфка и зеленчуци в уок и за приготвяне на суши. Освен това процесът на използване предполага редовно заливане на соса по време на процеса на пържене.

Какво е включено?

Най-често сосът терияки се прави със соев сос, саке и мирин (сладко оризово вино) с добавяне на тръстикова захар. Някои рецепти използват сусам, джинджифил, чесън и сок от ананас. Освен това оризовото вино може да замести винения оцет и тръстиковата захар за меда.

Нишестето или брашното често се използват за сгъстяване, но класическата рецепта за терияки не включва тези съставки. Също така трябва да се помни, че сосът съдържа значително количество сол. В повечето случаи, когато се използва терияки, ястието не се осолява допълнително.

Как да го използвам правилно?

Има няколко версии на соса терияки. По-плътният е подходящ за добавяне към готови ястия, докато по-тънкият е подходящ за марината. За да готвите риба или месо в терияки, препоръчително е да ги накиснете в соса за поне два часа - или дори да ги оставите за една нощ.

За мариноване на големи риби (като сьомга или сьомга), както и на пиле, трябва да използвате около 7 супени лъжици течен сос на всеки 500 г продукт. Освен това при пържене (в тиган или на барбекю) се добавя допълнително терияки - в този случай ще стане по-плътен сос.

Кремообразни терияки

За приготвяне на кремообразни терияки съставките се смесват в съотношение 2 към 1 - за 200 мл сметана са необходими 100 мл сос. Първо ги комбинирайте в тенджера, след това оставете да заври, свалете от огъня и сифона. Разбиването се препоръчва, за да придаде на крема въздушна текстура.

Имайте предвид, че кремообразните терияки се добавят към готовото ястие, а не при пържене, както обикновено. Най-добрата комбинация би била риба или суши.

Терияки със сусам

Един от най-популярните видове терияки е сладък сос с мед и сусам - използва се предимно за свинско месо (предимно ребра) и пиле (крила). Тази комбинация от съставки обаче е чудесна и за ориз или юфка с уок.

За да се готви сладко свинско или пилешко месо, първо се маринова в готов сос терияке поне за час. След това трябва да го запържите в тиган на силен огън за няколко минути и след това да къкри под затворен капак - с добавяне на терияки и мед.

Тъй като сусамът се добавя последен - непосредствено преди сервиране - няма нужда да купувате специален сусамов сос терияки. Всъщност не влияе на вкуса. Можете да смесвате съставките поотделно.

***

Сосът терияки е смес от соев сос, оризово вино и захар. Основната разлика е по-пикантен вкус, както и, поради наличието на захар, способността да се глазират продукти по време на пържене. Освен това месото често се маринова в течен сос, което го прави особено ароматен.